רשימת ספרים בהוצאת "אפי מלצר בע"ם"

"ישראל שלנו" 

תנועת המחאה לאחר מלחמת יום הכיפורים – סיפור מחאת הדור האבוד, משה לִבנה, 2019, 262 עמודים. 

"ישראל שלנו" הייתה תנועת המחאה של חיילי המילואים שהשתחררו משירותם הצבאי לאחר מלחמת יום הכיפורים. המלחמה שברה בפתאומיות את עולם המושגים שבאמצעותו נתפסה והובנה המציאות עד אז, והותירה את החיילים בכאוס קוגניטיבי-נורמטיבי. מכאן הצורך הדחוף להבנות במהירות מצפן קוגניטיבי-נורמטיבי חדש. דחיפות זו עיצבה את דפוסי המחאה.

הספר עומד על קסמה של האינטראקציה בתנועה שהלהיבה והציעה לחבריה "טקס מעבר" שהקל על המעבר החדש מ"הסער והפרץ" של המלחמה ותקופת ההמתנה הממושכת בקווי הפסקת האש ל"פורמייקה ולפריג'ידר" של החיים הבורגניים "הנורמליים" לאחר השחרור מהמילואים.

"דן לנר - גיבור צנוע" 

דן לנר - גיבור צנוע, אודי שגיא, 2018, 102 עמודים.

כתבים רבים והררי מילים נכתבו על אודות המושג "מנהיגות", צבאית כאזרחי, אך מבין כל אלו, דומה כי הוויכוח על מנהיגות כתכונה מולדת או נרכשת איננו חדל. ספר זה מבוסס על עדויות ומסמכים רבים של אלו אשר ליוו מפקד דגול זה לאורך דרכו בשורות הביטחון ובקיבוצו של דן לנר, ופורס בפני הקורא פרקי היסטוריה של ילד העולה לארץ ישראל בדרך ארוכה ומיוסרת ולאחר חמש שנים צונח לבדו מאחורי קווי הגרמנים באירופה ומצטרף לפרטיזנים היוגוסלבים.

"ניהול פרויקטים" 

ניהול פרויקטים של חדשנות טכנולוגית, פרופסור חיים אשד, 2018, 117 עמודים.

ספר זה בא לסכם ולהנגיש את עולם ניהול הפרויקטים באופן שמתאים לרוח החדשנות האמורה, ולתת למנהלי פרויקטים בכל דרג, עזר והכוונה למהלך הפרויקט, בד בבד עם הסתמכות על דיסציפלינות חקורות ועל ניסיונם, הצלחותיהם וכישלונותיהם של אחרים.
הספר דן ומטפל בפרויקטים אשר במהותם טכנולוגיים וחדשניים. אלו הם הפרויקטים אשר בתודעת ההמון תואמים לקטגוריה של היי־טק. עם זאת, הדיסציפלינות המוזכרות לאורך הספר ורבים מהעקרונות הנדונים תקפים ורלוונטיים בפרויקטים מסוגים שונים.

"הפריצה אל התעשייה והעתיד הדיגיטלי" 

עמירם שור וד"ר ישראל בן דור, 2018, 640 עמודים.

תיאור הפריצה אל התעשייה הדיגיטלית, התוכנה וההיי-טק בישראל ואת תרומתו רבת ההיבטים וההישגים של עמירם שור, מחלוציה ומייסדיה של תעשייה זו למעלה מיובל השנים האחרונות. הספר מתאר את חזונו של עמירם שור ופועלו להקמתה, לפיתוחה ולמיסודה של התעשייה הדיגיטלית ולהפכה יחד עם יזמים ואנשי מעשה אחרים למנוע הצמיחה של כלכלת ישראל ולאחת התעשיות המפוארות והמבטיחות. 

"המלכה מחשבה"

כתבה: רחל קשת, ציורים: טוביה קורץ, 2018, 51 עמודים.

כל מחשבה שבוחרים להאמין בה משפיעה על ההרגשה, משפיעה על כל הגוף, ומשפיעה על הסביבה! ספר לקטנים וגם לגדולים.

"ייתור לשון" 

מדריך ניסוח לכתיבה עברית איכותית, אשר שפריר, 2016, 224 עמודים.

זהו ספר הדרכה המיועד ובראש ובראשונה לכותבים ולעורכי לשון. הספר נועד לסייע בשאלות שעשויות להתעורר אצל הכותב, כגון כללים, ניסוח, רמות סגנון, ניבים וביטויים בעברית, בארמית ובלועזית. הספר מהווה ארגז כלים הנותן תשובות ואפשרויות בחירה לתהיות וספקות שכותב עברית יכול להעלות. מטרתו להעניק לעורך ולכותב של המאה ה־21 מדריך עזר לכתיבה שבה הסוגיות מעודכנות לימים אלה.

"דרמה בים האדום" 

תפיסת קארין A אוניית הנשק הפלסטינית ב־3 בינואר 2002, עמוס גלבוע, 2017, 256 עמודים.

בעת האינתיפאדה השנייה, השתלטו לוחמי שייטת של חיל הים על אנייה פלסטינית, קארין A, שהובילה אמצעי לחימה רבים מאירן עבור הרשות הפלסטינית. זה קרה בים האדום, מאות קילומטרים דרומית מישראל. מדובר בסיפור מתח עוצר נשימה, המתבסס על מסמכים ראשוניים שעד כה לא היו ידועים, וכן על שיחות רבות עם מפקדים ואנשי מודיעין שהיו מעורבים בפרשה.

"העיט נגד הלוטוס" 

מלחמות וייטנאם 1975-1946, טל טובי, 2016, 224 עמודים.

ספר זה עוסק בהיסטוריה הצבאית והמדינית של מלחמת וייטנאם. בספר מודגש השלב האמריקני של מלחמה זו ומיקומה בתוך מסגרת היסטורית רחבה, הקשורה לאירועי המלחמה הקרה. כמו כן, בוחן הספר את התיאוריות הצבאיות השונות שהשפיעו על הצדדים הלוחמים.

"דמדומי בוקר" 

הסיפור האמיתי על יציאת צה"ל מלבנון, מאי 2000, עמוס גלבוע, 2015, 192 עמודים.

בספר מתואר מה שהתרחש מאחורי הקלעים בסוגיית קבלת ההחלטות בדרג המדיני-צבאי, בחודשים שקדמו ליציאה מלבנון, בלילה שבין 24-23 במאי. הוא מתבסס בראש ובראשונה על מסמכים ראשוניים מכל הסוגים (סטנוגרמות, יומנים אישיים, פרוטוקולים וכיוצא באלה), שעד כה לא היו ידועים לציבור.

"הג'יהאד של סאדאת" 

שמעון מנדס, 2015, 320 עמודים.

ספר זה הוא פרי מחקר של שבע שנים. המחבר מעלה בו את הסיבות האמיתיות, לדעתו, שגרמו להפתעת צה"ל בשנת 1973 במלחמת יום הכיפורים. סיבות שבעלי העניין, שהיו מעורבים בכישלון הגדול נמנעו מלחקור ולחשוף; בדיוק כפי שקבע המחזאי היווני אייסכילוס, חמש מאות שנים לפני הספירה, ש"במלחמה, הנפגע הראשון היא האמת".

"אנתולוגיה של שינוי והמשכיות" 

אמ"ן בראיית מדעי ההתנהגות, עורכות: ענבר שריפט ורינת משה, 2017, 319 עמודים.

הספר מקבץ מגוון מאמרים, שנכתבו על אודות הארגון המודיעיני מנקודת המבט של הדיסציפלינה של מדעי ההתנהגות, בכמעט עשרים השנה האחרונות. הספר מציע לבחון את הארגון המודיעיני דרך הגיונות חדשים, שאינם נעים על ציר לינארי או דיכוטומי.

"דגל אדום מעל המזרח התיכון" 

המעורבות הצבאית הסובייטית באזור בתקופת ברית המועצות בשנים 1991-1955 וסיפורה של ”מסרגה” ביחידה 8200, פסח מלובני, 2017, 512 עמודים.

מלחמת ההתשה הובילה להקמת מערך ה”מסרגה” ביחידה 8200 (אז 848) – עליו הוטלה המשימה היחידתית להתמודד מול המערך הסובייטי שפעל באזור. ספר זה תורם רבות להבנת התהליכים העכשוויים שמאחורי התנהלותה של רוסיה היום אל מול המערב ומעורבותה באזור חשוב זה בעולם.

"תולדות הגולן" 

נתן שוּר, 2002, 351 עמודים.

תולדות הגולן הוא ספר רחב יריעה מאת היסטוריון נודע של ארץ ישראל בדור הנוכחי. לראשונה מובא בכרך אחד חומר בנושא מרתק זה, למן התקופה הפרה־היסטורית ועד לימינו לימים אלה, בשפה בהירה ובליווי איורים ומפות.

"75 שנות ספנות עברית בארץ ישראל" 

הלל ירקוני, 2005, 408 עמודים.

סיפורן של מאות אניות הסוחר העבריות, מאז ראשית המאה העשרים, הוא נדבך נוסף לסיפור עם ישראל השב למכורתו ובונה בה מדינה. צי הסוחר הישראלי העומד היום בשורה הראשונה של ציי העולם, נבנה בנסיבות שונות לחלוטין מאלה שאפיינו את הקמתם של ציים אחרים. ספר זה הוא מהדורה מורחבת של חלקו הראשון של המחקר "הים, האונייה ועם ישראל", שבו עוסק המחבר שנים רבות.

"כפר גלעדי - שער עלייה" 

ההעפלה היבשתית מגבול הצפון 1946-1919, דרורה הייק בליווי פרופסור יוסי בן ארצי מאוניברסיטת חיפה, 2015, 420 עמודים.

ספר זה, פרי מחקר של דרורה הייק, בליווי ההיסטוריון, פרופסור יוסי בן ארצי, עוסק בשאלת חלקו של קיבוץ כפר גלעדי בשרשרת ההעפלה היבשתית מגבול הצפון בשנים 1946-1919. נושא ההעפלה היבשתית לא נחקר דיו, ובמיוחד הוזנח חלקם של גופים לא רשמיים – כגון קיבוצים, פעילים, נהגים ומתנדבים מקומיים. גם עדויות המעפילים עצמם – נגרעו מן ההיסטוריוגרפיה הקיימת ומופיעים בספר זה לראשונה.

"ניצחון בסבירות נמוכה"

אמיתות על מלחמת יום הכיפורים, עורך: ד"ר מיכאל ברונשטיין, 2017, 624 עמודים.

בעיני הציבור הפך הביטוי "סבירות נמוכה" לסמל המחדל המודיעיני, ולסמלה של המלחמה כולה, אך לא רבים הבינו שאותה הערכה שגויה נבנתה על שתי הערכות אחרות. ברור הוא שטעינו בהערכת יכולותיו וכוונותיו של האויב, אך הסבירות לניצחון תלויה לא רק באלה, משפיעים עליה גורמים שערכם האמיתי מתברר רק בדיעבד – לפעמים רק ממרחק של שנים. ספר זה מנתח חלק מהם.

"שלמי יעקב" 

שלמי יעקב, פרשות השבוע ורעיונות נוספים, יצחק שמלה, 2011, 245 עמודים.

ספר זה הוא פרי עמל של שנים רבות שבהן למד המחבר ועיין בתורה ובפירושיה. הוא מעלה בספר רעיונות רבים ומגוונים הן בעניין פרשות השבוע והן בעניין חגי ישראל ומועדיו.

"לגעת בפסוקים" 

אסופת פנינים מהתנ"ך, משה שחר (אסף וערך), 2011, 233 עמודים.

המקרא משול לאוקיינוס גדוש בפנינים. אסופה זו שולה אותן – נוגעת בפסוקים. האסופה מגוללת את הסיפור המרתק של מורשת עם ישראל ושופכת אור על עלילות מציתות דמיון שיצר לב האדם עולה מתוכן. היא דולה ממצולות את הערכים הטמונים במקרא שהיו בסיס לכינון החברה היהודית. ובנוסף, קושרת את העברית בת ימינו אל עמקי השפה ואל העושר הלשוני המרהיב וביטויי הלשון אשר התקבעו בשפה העברית לפני אלפי שנים והיו לנכסי צאן ברזל.

"לוויינים והחלל הקרוב" 

חיים אשד, 2014, 256 עמודים.

הספר עוסק בחוקי הפיזיקה הבסיסיים ובהשפעתם על מסלולי הלוויינים השונים ומביא תיאור מפורט, עשיר ומובנה של סביבת החלל הקרובה כמו גם תיאור של הטכנולוגיות הדרושות לבניית לוויינים. פרקים חשובים מוקדשים לתיאור משפחות הלוויינים השונות. לא נפקד, כמובן, גם פרק מיוחד העוסק בהיסטוריה ובהתפתחות של החלל בישראל ובתחזית לעתיד.

"מה נותר לו לאדם מחלומות נעוריו?" 

ג'ק לוי, 2000, 128 עמודים.

סיפורו של ג'ק לוי יליד בולגריה. עלה לארץ ישראל עם הוריו בשנת 1924, גדל והתחנך בתל אביב. משנת 1930 היה חבר באגודת הספורט מכבי תל אביב, והיה אחד המתאגרפים המצטיינים בארץ ישראל. בשנת 1933 הצטרף ל"הגנה", ובשנת 1941 נשלח מטעמה לדמשק שבסוריה למשימות מיוחדות.מסוף שנת 1941 ועד סוף מלחמת העולם השנייה שירת בפלוגת "מכבי" בצבא הבריטי ולחם באיטליה כחייל קרבי נגד הנאצים במסגרת הבריגדה היהודית.

"תחיית הימאות העברית" 

ירמיהו הלפרן, 2001, 365 עמודים.

"תחיית הימאות העברית" משקפת את מאבקם ולבטיהם של הנחשונים החלוצים לחידוש תפארת הימאות בישראל. ביד אמן מעלה המחבר את פרשת "יורדי הים" בישראל למן ראשית דברי ימי עם ישראל ועד תחיית הימאות בדור האחרון עם שיבת ציון המחודשת.

"אי יהודי בים ערבי" 

ישראל בן-דור, 2012, 298 עמודים.

הספר בוחן את דימויי ה"אויב" הערבי כפי שהשתרשו בצד היהודי של הסכסוך בשנים 1947–1956. הדימויים האלה השפיעו על החלטות ועל מעשים ובכך נטלו חלק בעיצובה של המציאות ההיסטורית. הספר חושף תפיסות שונות שרווחו לגבי הערבים. ראוי לנצל את העת הזאת – דווקא כאשר נדמה כי המשא ומתן ליישוב הסכסוך נקלע למבוי סתום – לחשבון נפש עם הלוך הרוח שאפיין את ישראל בשנות החמישים והשפעתו ניכרת עד היום.

"מפלוגות השדה עד לצי הימי המסחרי" 

סיפורו ומאווייו של רב־החובל אברהם זייד, רב־החובל אברהם זייד, 65 עמודים.

סיפורו של רב־חובל אברהם זייד הוא סיפורם של קרבות שהתנהלו בתקופת מלחמת העצמאות על הקניית הביטחון והיכולת לנהל אורח חיים רגיל ושקט בירושלים וביישובים הסמוכים לה. זה גם סיפורם של הימאים שנלחמו על זכותם לשכר ולתנאים הוגנים והולמים. מחשבותיו ומאווייו של אברהם זייד כוונו מתמיד למצוא את הדרך להבטיח את אחדותו, את חוסנו וביטחונו של העם.

"מלחמת ששת הימים" 

קתדרת מפקדים וחוקרים, עורכים: בני מיכלסון ואפי מלצר, 2004, 320 עמודים.

מלחמת ששת הימים היא קו פרשת מים במסכת יחסי ישראל-ערב מהיבטים רבים. ב־1996 נערך סמינר שעסק במלחמת ששת הימים. ב־12 ימי עיון נפגשו חוקרים עם המפקדים שהשתתפו במלחמה, ויחד דנו במלחמה להיבטיה ובכל זירותיה. בספר זה מובאים הדברים שנאמרו בימי עיון אלה. הוא תורם למחקרי המלחמה הזאת בזכות החידושים הרבים שבו.

"נפוליאון בארץ ישראל" 

מרדכי גיחון, 2003, 288 עמודים.

פריסת היריעה של מסע נפוליאון למצרים ולארץ ישראל מעוררת עניין רב אצל כל המתעניין בתולדות ארץ ישראל, כתחביב או כנושא למחקר. ידיעת קורות הימים ההם היא יסוד חיוני להבנת קו ההתחלה של התהליכים שהחזירו את זירת המזרח התיכון למרכז תשומת הלב הבינלאומית, והאיצו את ההתפתחויות והתמורות שאפיינו את חיי תושבי האזור מאז ועד היום.

"אבן של ארץ ישראל זה כמו עוגה" 

מהווי מעברה ב' ברמלה, יצחק מור, 2007, 186 עמודים.

חוויותיו האוטוביוגרפיות של הסופר – ילדותו בשנות החמישים, עלייתו מעירק בגיל ארבע, הקליטה במעברת האוהלים והשיטפון הגדול, המעבר לצריפים, ההווי השכונתי בצל הצנע, עירוב העדות, תעלולי הילדות והעבודות בסברס ובבוטנים – הן החומרים המרכיבים את קליטת העולים במעברות ארץ ישראל החדשה והצעירה. חוויותיו הפרטיות מובאות כאוסף מכתבים פיקטיביים לנמענים שונים. הספר כתוב בהומור והוא אכן חינני ונוסטלגי.

"קצרין" 

2013, עורכים: רמונה בר לב ואפי מלצר, 191 עמודים.

האלבום משקף 36 שנות מסע המתעדות את קורות העיר מהקמתה ותפקודה כבירת הגולן. מילים ותמונות מתארים יחדיו כיצד הופך יישוב לעיר בישראל.

"מאינתיפאדה למרד" 

1939–1947, יגאל אייל, 2007, 671 עמודים.

הספר בוחן את המאבק היהודי בשלטון הבריטי בשנים 1939–1947 ואת חלקם של כוחות הביטחון הבריטיים. ספר זה הוא המשך לספר האינתיפאדה הראשונה שעוסק בדיכוי המרד הערבי בידי הצבא הבריטי בשנים 1936–1939. בארץ ישראל לא הושבה מעולם החרב לנדנה, והגחלים הלוחשות שהחלו לבעור בימי שלטונה של בריטניה, הפכו ללהבה אדומה מהדם הנשפך על אותה כברת ארץ ששתי הקהילות מבקשות לעצמן.

"ספינות שרבורג" 

אברהם רבינוביץ, 2001, 256 עמודים.

באוקטובר 1967 שוגרו במפתיע שלושה טילי ים-ים סובייטיים מספינות טילים מצריות וטיבעו את המשחתת הישראלית "אח"י אילת". אירוע זה הביא לשינוי במאפייני הלוחמה הימית. באוקטובר 1973, בפרוץ מלחמת יום הכיפורים, היה חיל הים מוכן היטב למלחמה הבאה, והתוצאות בשדה הקרב הימי הוכיחו זאת. ספר זה מתאר את דרכן של ספינות הטילים הישראליות, החל משלב הרעיון ועד הכרעתן את הקרבות הימיים במלחמת יום הכיפורים.

"צעד אחד קדימה!" 

דוד מגורי כהן, 2014, 116 עמודים.

"בשנת 1912 עלו בני משפחתי לישראל והתגוררו ביפו, ובשנת 1916, גורשו עם יהודי יפו והשכונות העבריות על ידי העות'מאנים למצרים, שם התגוררו חמש שנים במחנה פליטים. בעת שהותם במחנה הפליטים היה עליהם לבצע עבודות במכסה שהוטלה עליהם על ידי הנהלת המחנה. ב־1921 חזרו כל הפליטים לארץ ישראל. הוריי עברו לירושלים לשכונת בית ישראל, שם נולדתי ב־1925. כך החל מסעי הארוך והמגוון, מילדותי ובחרותי בדרך לעשייתי העשירה ביבשה ובים..."

"סיפור שמסתפר סוף־סוף"

מרים ברעם, ערכה והביאה לדפוס: ניצה צמרת, 62 עמודים.

"הסיפור האישי שלי נובע מהלב ונוגע ללב. הוא אינו מדויק אבל האירועים, המקומות ואנשים אחרים הם אמיתיים ומצוינים בשמם האמיתי. שמי מרים, נולדתי ב־23 באוקטובר 1938 בעיר לובלין שבפולין להוריי דוד ושפרה־פרומה לבנבאום. ואולם מגיל שנה בערך הוריי לא גידלו אותי. מישהו בשמים, אולי קוראים לו אלוהים, תכנן עבורי הורים - היו אלה סבתא וסבא שלי. האם זה קרה? היה או לא היה? האם אני מדמיינת או זוכרת? מה מכל זה סיפרו לי ומה סיפרתי לעצמי?"

"90 שנה לייסוד בית הספר הריאלי העברי בחיפה" 

 עורך: אפי מלצר, 2004, 271 עמודים.

בית הספר הריאלי העברי בחיפה מציג בפני בוגריו, גמלאיו והעושים בו כיום את מלאכת החינוך - אלבום ובו ציוני דרך נבחרים המפיצים אור על המעשה והרוח שהביאו את בית הספר לשנתו התשעים. האלבום מביא גם את תמצית העשייה בשנת התשעים לקיומו של בית הספר, מתוך כוונה לשתף את בני "משפחת הריאלי" בשאיפותיו ובמטרותיו, עם הפנים לעתיד.

"בנימינה" 

"עבר הדני", 2002, 308 עמודים.

ספר זה יצא לאור לקראת חגיגות ה־35 למושבה. הוא מביא את סיפורם של מייסדיה של בנימינה וממשיכי דרכם.

"ממלחמת הכוכבים עד כיפת ברזל" 

.עוזי רובין, 2019, 319 עמודים

מערכות היירוט של ישראל הכוללות את טילי החץ, קלע דוד וכיפת ברזל עומדות בקו הראשון של הגנת המדינה בפני עשרות אלפי הטילים והרקטות שבידי איראן וגרורותיה בעזה ובלבנון. מה שנראה כיום מובן מאליו לא היה כך בעבר. עצם הצורך בהגנה אקטיבית שתיירט רקטות וטילים היה נתון במחלוקת עזה בחדרים הסגורים של מערכת הביטחון ונתקל בעוינות מצד חלק מהתקשורת.

סיפור הקמתו של מערך ההגנה בפני טילים של ישראל מוצג בספר זה מנקודת מבטו של מי שעמד בראש פרויקט ה"חץ" במשרד הביטחון ושהיה שותף בכיר בתהליכי קבלת ההחלטות.

"הערביסט" 

אליהו ששון והמאבק הציוני במרד הערבי, ירון רן, 2018, 754 עמודים.

המחבר מחזיר לקדמת הבמה את אליהו ששון שלאחר מלחמת העולם הראשונה היה החבר היהודי היחיד במועדון הערבי הלאומי בדמשק, אך בה בעת גם פעיל ציוני בה ששון היה מבכירי הכותבים והעיתונאים בעיתונות היהודית בערבית בעשור השלישי של המאה ה־20, ואחר כך עמד בראש האגף הערבי של הסוכנות היהודית והיה ממניחי היסוד לתשתית המודיעינית של היישוב.

"הערביסט" מספר את סיפור חייו של ששון מאז נערותו בדמשק וטווה מסמך היסטורי מרתק השופך אור חדש גם על ההיערכות הציונית לאחר שהצליח לחשוף את שמות הקוד של כל המרד הערבי.

"ראשונים תמיד" 

מורשת חיל ההנדסה הקרבית, 2018, 400 עמודים.

 

ספר המורשת החילי מספר את סיפורו של חיל ההנדסה מיום הקמתו. הספר מתאר את התהליך המרתק שבו הפך חיל עם משימות שעיקרן ביצורי שדה וחבלה, חיל הפועל בראש הכוחות הלוחמים ומהווה תנאי מבצעי לכל תמרון בשדה הקרב.

הספר מתאר את השינויים העצומים שעבר החיל לאורך השנים ואת סיפורם של דורות לוחמים ומפקדים אשר בכל תקופה נתנו משמעות למילים הגדולות "יצירתיות", "תעוזה", ו"מקצועיות".

"מלחמת השחרור הישראלית" 

ניצחון במאבק האנטי־קולוניאלי במלחמה אזורית שהובילה ממשלת הלייבור הבריטי בחשאי, 1947–1948, עזרא נשרי, 2018, 556 עמודים. 

מחקר אקדמי זה מאשש כי מלחמת השחרור הישראלית הייתה מלחמה אנטי-קולוניאלית נגד המהלכים לשמירת ההגמוניה האימפריאלית שביצע הלייבור הבריטי במזרח התיכון – מהלכים שכוונו גם למנוע הקמת מדינה יהודית בת קיימא. ייחוד הספר במיקוד החקירה בעמדות בלונדון לגבי עתיד ארץ ישראל, בהוראות והמידע בין משרד החוץ לנציגיו בארצות ערב והמזרח התיכון, ובהתמקדות במובילי הביצוע הבריטים.

"דרכי האחרונה" 

יחידת הפרטיזנים היהודית של מונדק לוקביצקי בצבא המולדת הפולני, שמעון לביא (לוקביצקי), 2018, 367 עמודים.

הספר מתאר את סיפורה האמיתי של קבוצת לוחמים יהודים קטנה, אשר לא נלחמה רק לשרוד מאימת ההשמדה של הנאצים במלחמת העולם השנייה, אלא אף לחמה צבאית בלוחמת גרילה נגדם. אביו של המחבר, מונדק לוקביצקי, היה מפקדה של חוליית פרטיזנים ביערות בדרום גליציה.

"ביד אחת" 

אתגריו של קצין מודיעין, 2018, 202 עמודים.

הספר "מנתח בתער חד, באומץ ובשיטתיות את סבך האתגרים והאיומים, המוצב לפתחו המקצועי והאישי של קצין צה"ל הנמצא בצמרת המידרג המודיעיני, ולפתחה של הצמרת הפוליטית והצבאית של מדינת ישראל בימי שלום ורגיעה, ובימי מתח ביטחוני ומלחמה". מתוך הקדמת פרופסור יהודית רונן לספר. את מרבית שירותו הצבאי עשה שלמה במודיעין קרבי ולקח חלק מבצעי במלחמות ההתשה בסיני, במלחמת יום הכיפורים וההתשה לאחריה.

"משק כנפי הטעות" 

אבירם ברקאי, 2014, 159 עמודים.

"כשעם נכשל במשהו הוא מוכרח לתלות את הכישלון במישהו. הצחוק הוא שתולים את הכישלון בקצין מטה שכמעט תמיד המפקדים שלו לא קיבלו את דעתו וכנראה היה נוח למי שהיה נוח לעשות את זה. כי מה יגידו, שחיל האוויר נכשל? שכל תפיסת ההגנה של פיקוד דרום הייתה טעות? שהימ"חים היו מבורדקים? שלא היה מספיק כוח בצפון כי דדו חשב ש־100 טנקים יספיקו לו?" האלוף (בדימוס) אלי זעירא.

"קפיצה למים הקרים" 

המגעים המדיניים בין ישראל, מצרים וארה"ב בשנים שקדמו למלחמת יום הכיפורים 1973-1970, חלק א', מאיר בוימפלד, 2017, 647 עמודים.

הספר בוחן את הניסיונות לקדם הסדר מדיני בין ישראל ומצרים, בתיווכה של ארצות הברית, בתקופה שבין סיום מלחמת ההתשה ועד ערב פרוץ מלחמת יום הכיפורים. הספר מבוסס בעיקרו על תיעוד ומסמכים הנמצאים בארכיונים הרשמיים בישראל ובארצות הברית. החומר הראשוני שנחשף מאפשר בחינה מחודשת של העמדות, ההתפתחויות והתהליכים שהובילו לפרוץ המלחמה.

"בשביליה" 

מסע משותף אל סודות ילדות, יאיר ליטביץ, 2017, 180 עמודים.

המחבר שב לילדותו כעבור שנים ארוכות של נתק והולך שבי בעקבותיה ולצדה של דמות מסתורית משהו שאותה הוא מכנה 'ילדותי'. הספר עשיר באירועי ילדות שמשמשים להפקת התובנות כמו גם תיאורים שנדרשו על אודות אורח החיים ביישוב שבו גדל המחבר ושבו התרחשו האירועים.

"ניחוח אדמה תחוחה" 

ראשון לציון 1922-1882, בועז הורביץ, 2014, 351 עמודים.

ראשון לציון בת ימינו היא עיר שוקקת חיים, מרובת שכונות ורחובות, כבישים רבי־מסלולים זורמים אליה וממנה. רצועת החולות, המשתרעת במערב העיר ומבצבצת מבין מגדלי המגורים, היא לבדה מזכירה לנו את ראשיתה של המושבה שהייתה לעיר. "ניחוח אדמה תחוחה" שליווה את ילדותו של בועז הורביץ, בן המושבה, לא נשתכח ממנו. משבגר, שקד וליקט מפניני הזמן והעלה על הכתוב את סיפור המושבה בשני הדורות הראשונים להקמתה. האלבום מזמין אתכם למסע קסום, רצוף מאבקים מרי

"לנוכח גבולות עוינים" 

צבא וביטחון בעשור הראשון למדינת ישראל, עורך: מרדכי בר־און, 2017, 447 עמודים.

קובץ זה עוסק בעשור הראשון לקיומה של מדינת ישראל, הוא פרי עיבודם של חמישה־עשר מפגשים שערכה העמותה לחקר כוח המגן על־שם ישראל גלילי בשנים 2007-2006. במפגשים האלה הרצו היסטוריונים ואנשי אקדמיה, וכן מפקדים ולוחמים שהשתתפו באופן פעיל באירועים. העדויות בעלות תרומה חשובה ביותר להיסטוריוגרפיה של מדינת ישראל.

"מבצע יונתן בגוף ראשון" 

לוחמי סיירת מטכ"ל מספרים על הקרב באנטבה, 2016, 327 עמודים (בהוצאת המל"ם).

עדויות על "מבצע יונתן", מבצע החילוץ המפורסם בעולם, מפי 35 לוחמים ומפקדים אשר נטלו בו חלק.

"אלי כהן - תיק פתוח" 

נעם נחמן טפר, 2017, 188 עמודים.

בדיקת סיפור שולי הוביל את המחבר למסע ארוך, שבמהלכו חקר את פרשת המרגל אלי כהן הי"ד. במהלכו חשף המחבר מסמכי מודיעין נדירים ועדויות חדשות המעידים על על מעורבותם של ארגוני מודיעין נוספים בפרשה ומעלים סימני שאלה על הנרטיב הישראלי שהתגבש במהלך יובל השנים שחלפו מאז לכידתו של 'האיש שלנו בדמשק'.

"מלחמת יום הכיפורים" 

קתדרת מפקדים וחוקרים, עורכים: בני מיכלסון, אפי מלצר, 2013, 648 עמודים.

ב־1998 נערך סמינר שעסק במלחמת יום הכיפורים. ב־18 ימי עיון הופגשו חוקרים, רובם ממחלקת ההיסטוריה של צה"ל, ומפקדים שהשתתפו במלחמה, ויחד דנו במלחמה על היבטיה ועל כל זירותיה. בספר זה הובאו הדברים שנאמרו בימי העיון האלה. הוא תורם תרומה חשובה למחקרי מלחמת יום הכיפורים בזכות החידושים הרבים שבאים בו לידי ביטוי.

"ההולכים בחושך יראו אור" 

הרזיסטנס היהודי בצרפת, שואה ותקומה: 1949-1940, ד"ר צילה הרשקו, 2018, 422 עמודים.

סיפורם המרתק והייחודי של חברי תנועת הרזיסטנס היהודי בצרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה ובמאבק להקמת מדינת ישראל: 1949-1940. לנוכח שיתוף הפעולה של משטר וישי בצרפת עם הנאצים, הרימו חברי תנועת ההתנגדות היהודית בצרפת את נס המאבק נגד הנאצים ומשתפי הפעולה הצרפתיים. בתום המלחמה, רבים מהם נרתמו למאבק להקמת מדינת ישראל.

"שנים של רון" 

ניסים יוגב, 2008, 127 עמודים.

"רון ארד הוא לא רק שם המתנוסס על סטיקרים דהויים במכוניות חולפות. "צ'וקו" הוא חברי הקרוב, נווט בטייסת שלי, איש משפחה, בעל רגשות, אהבות וחוויות שקפאו ברגע ב־16 באוקטובר 1986. כך הכרתי אותו וכך אני רוצה שגם אתם תכירו אותו. ב־1986 המראנו שישה מטוסים למשימת תקיפה בלבנון. זו הייתה הפעם האחרונה שראיתיו. רון נותר בלבנון, החברות נקטעה. כיום אני מתקשה לדעת אם חברותנו הייתה נמשכת ואם אי פעם נוכל לחדשה".

"מטריה ביום סגריר" 

יחסים ביטחוניים בין צרפת לישראל, 1956-1948, יצחק בר-און, 2010, 633 עמודים.

הספר מגולל את העלילה המרתקת של התפתחות היחסים הביטחוניים בין צרפת לישראל משנותיה הראשונות של המדינה ועד למלחמת סיני ואת התפנית שחלה ביחסים אלה בשנים 1956-1955. בספר מרחיב המחבר דברים גם על סיפורה המורכב של המערכת הפנימית בארץ שהייתה מופקדת באותה העת על מדיניות החוץ והביטחון.

"מסעות ומערכות בארץ ישראל בימי קדם" 

מנשה הראל, 2002, 288 עמודים.

הסופר חקר, מדד והכין מפות של הדרכים, המסילות והמעלות בהרי מדבריות יהודה והנגב; גילה את קשרי האיתות במערכות של המורדים ברומאים בהרי הגליל והגולן וזיהה את מצפי המשואות בארץ ישראל, בזיקתם לירושלים. ייחודו של הספר בהדגשת המסעות והמערכות הטיפוסיים שהתחוללו בדרכי ארץ ישראל בימי המקרא ותקופת בית שני. שלושה הם מרכיבי הספר: הדרך, המסע והמערכה. הכותב הוא חתן פרס ישראל לחקר ידע ארץ ישראל – תשס"ב, 2002.

"הראשון לחי"ל" 

ספר הגדוד הראשון לחטיבה היהודית הלוחמת (חי"ל), ישראל בן-דור, 2000, 350 עמודים.

פרשת התנדבות היישוב היהודי בארץ ישראל למאמץ המלחמתי של בריטניה נגד גרמניה הנאצית היא מן המופלאות בתולדות עם ישראל. המתנדבים, ובתוכם אנשי הבריגדה, הם בין מניחי היסודות לצה"ל ולזהות הישראלית. הדאגה לגורל היישוב היהודי בארץ ישראל וההזדהות העמוקה עם הגורל היהודי, הם שהנחו אותם במאבק להילחם בנאצים. המפגש בין אנשי הבריגדה לבין שארית הפלטה הוא פרק מיוחד במינו בתולדות העם היהודי.

"ישראל נגד הטרור" 

הערכת מצב לאומית, שמואל גורדון, 2002, 189 עמודים.

הספר מעלה תפיסה מדינית ותורה צבאית המציעות דרכים להגיע לשביתת נשק, להסדר ביניים ולניתוק יזום מהפלסטינים. הוא דן במוסר הלחימה, בתופעת הסרבנות וכיצד להתמודד עמם. הספר נועד לכל אלו שהמלחמה נוגעת להם וללבם, והוא מדבר אל אלו שמעוניינים לנקוט גישה שקולה, מעמיקה וכוללת לסכסוך. מדפי הספר נושבת רוח אופטימית לפיה יש בידי ישראל ובכוחה להשיג ביטחון לאזרחיה, ולהגיע להסדרי ביניים שיובילו אותה לקראת שלום.

"אל מול פני המלחמה החזקה" 

מרדכי בר-און, 2015, 352 עמודים.

בספר זה פורש ד"ר מרדכי בר-און את השקפותיו בנוגע לסוגיות מרכזיות בחקר מלחמת העצמאות. בכך הוא מסייע להבין באופן עמוק יותר את מהלכי המלחמה שהניחה את המסד לקיום הלאומי של העם היהודי בארץ ישראל.

"אנשי הברזל על ספינות העץ" 

שמשון עדן, 2000, 304 עמודים.

הספר מתאר את תולדות יחידות הלחימה הקלות בחיל הים הישראלי מיום הקמתן במלחמת העצמאות ועד סוף שנות השישים; בתוך כך סוקר הספר את עיקר הפעילויות והמבצעים של יחידות הלחימה הקלות בים התיכון, במפרץ אילת ובכינרת ואת תרומתן ברכישת ידע וניסיון לקראת עידן הטילים. בספר משורגים סיפורי הווי וחוויות של הלוחמים ששירתו על הכלים הקלים בחיל הים הישראלי.

"גדוד 52" 

גדוד 52 של חטיבת גבעתי במלחמת העצמאות תש"ח – 1948, לִקטו וערכו: יעקב נחמיאס ואפי מלצר, 2002, 416 עמודים.

ספר הגדוד יוצא לאור במלאת 52 שנים לגדוד 52 אשר לחם במלחמת העצמאות. הספר מוקדש בהוקרה לחיילי הגדוד לדורותיהם ולבני משפחותיהם.

"טכנולוגיה צבאית" 

אמצעי לחימה ומודיעין, עזריאל לורבר, 2012, 399 עמודים.

טכנולוגיה מודרנית היא מאבני היסוד של איכות הכוח הלוחם. יש לנתח ולהבין, מה עשויה להיות השפעתו הממשית של הפיתוח הטכנולוגי או הרכש החדש של שדה הקרב. בספר זה נפרשים שלל אירועים, המדגימים כיצד הבנה שטחית מדי של ההתפתחויות הטכנולוגיות, ואי־הבנת יחסי הגומלין בין טכנולוגיה ללחימה, גרמו לקשיים בלחימה שחשיבה מעמיקה יותר הייתה עשויה למנוע.

"עקדה" 

"משפט האינתיפאדה", יהודה מאיר רוט, 2007, 352 עמודים.

הספר עוסק במשפטו הצבאי של אל"מ יהודה מאיר רוט, "משפט האינתיפאדה" כפי שכונה בפי רבים. משפט זה נולד מהנחיותיו של שר הביטחון יצחק רבין דאז "לשבור למתפרעים את הידיים והרגליים". מתי הופכת פקודה ל"פקודה בלתי חוקית בעליל"? וכיצד ייתכן שאף לא אחד סירב לבצע פקודות שכביכול "דגל שחור מתנוסס מעליהן"? כיצד קצין שפועל על פי פקודות מפקדיו מוצא את עצמו על ספסל הנאשמים ונענש בחומרה?

"שתי מדינות לשני עמים" 

אלישע אפרת, 2011, 286 עמודים.

הספר מתאר ומנתח את מאבק הרשות הפלסטינית על הטריטוריה שלה הנמצאת תחת כיבוש ישראלי ואת המכשולים שעליהם היא נאלצת להתגבר כדי להיהפך למדינת פלסטין הריבונית. זאת, בצד מדינת ישראל ובמסגרת המגבלות המדיניות, הביטחוניות והפוליטיות שבאזור. הספר ממחיש את העימות הפלסטיני-ישראלי כפי שהוא מתבטא בתהליכים החשובים העוברים על שתי מדינות הנמצאות בשכנות כפויה, האחת ריבונית והשנייה כ"מדינה בדרך".

"מֻטּוֹת תּוֹרֶן

ראובן אהרֹני, 1997, 202 עמודים.

62 כלי שיט הביאו כ־75,000 מעפילים לחופי הארץ לאחר מלחמת העולם השנייה ב־66 הפלגות. הספר מתאר את הספינות עצמן. בחודשי מלחמת העצמאות עשו דרכן ארצה ספינות "רכש" שהובילו אמצעי לחימה עבור צה"ל שזה עתה הוקם; מהן ספינות שנרכשו במיוחד למטרה זו ומהן ספינות סוחר מזדמנות שרק מקצתן ידועות היום.

"יערות אבודים" 

רות מילרד, 2010, 192 עמודים.

זהו רומן שגרעינו אמת הבאה מן האבדון, אמת העוברת במַחשכי היער ומגיעה אל האור בארץ המובטחת; אמת ארוגה מִאודי-אנשים הנקלטים ביערות אבודים; שעברם קרס ונמחק בשואה; ושעתידם מוצל ואפל – עד בא האור בתקומתם. זהו ספרה השני של רות מילרד. ספר הביכורים שלה, "כל גל נושא מזכרת", יצא לאור במהדורה פרטית מוגבלת.

"מכתבים מהים" 

יעקב אור שקד, 2007, 174 עמודים.

זבולון, גיבור הספר, הוא יורד ים. הסיפור שוזר את האווירה של תחילת ההתיישבות בארץ ישראל ועולה בכבש אניות הקרב של "השייטת הגדולה" בשירות ההגנה על חופי המדינה בשנותיה הראשונות. הוא מחבר בין כל ההתרחשויות של אותה תקופת חיים סוערת מלאת חוויות, אירועים ועימותים. סיפורו של זבולון הוא סיפורו של אל"מ נפתלי רוזן ז"ל, איש חיל הים הישראלי מימיו הראשונים.

"את לי האחת" 

חטיבה 401, 40 שנה ועוד, 2007, 207 עמודים.

תכנון חטיבה 401 והקמתה החלו בשנת 1966. חטיבה 401, לוחמיה ומפקדיה נטלו חלק במבצעים ובתקופות הלחימה והביטחון השוטף שבין המלחמות – הכשירו, התאמנו ותרגלו. ספר זה המרכז את המורשת וההיסטוריה של חטיבה 401 לדורותיה, הוא מקור לגאווה. הוא יאפשר לכלל לוחמיה ומפקדיה – בעבר, בהווה ובעתיד – להיחשף לדברי ימיה של חטיבה מפוארת זו.

"עשור למודיעין" 

עורך: אפי מלצר, 2007, 193 עמודים.

מודיעין חגגה עשור. גיל עשר הוא גיל צעיר לילד ולילדה, כל שכן לעיר, שכל עתידה עוד לפניה וכל האפשרויות פתוחות לה. אלה שנותיה החשובות שבהן מתעצב אופייה ומתהווים רחובותיה. ילדותה של מודיעין אולי ניכרת בפניה, ועם זאת נקשר שמה לעָבר היסטורי מפואר ולמורשת עתיקה שהותירה בה את סממניה ותרמה לאופייה המיוחד.

"משפחות חקלאיות בראשון לציון" 

עורך: יעקב נחמיאס, 1999, 191 עמודים.

נתונים על משפחות חקלאיות בראשון לציון.

"מטה מרדכי" 

מרדכי גיחון, 2010, 462 עמודים.

זכיתי להיוולד בגרמניה השקטה של טרום מלחמת העולם השנייה ולגדול בארץ ישראל בתקופה הרת גורל. כרבים עשיתי דרכי במאבק על העצמאות במסגרת ארגון ההגנה, התנדבתי לצבא הבריטי, וזכיתי להיות בין לוחמי צה"ל במלחמת העצמאות וממקימי חיל המודיעין. לאחר שחרורי מצה"ל פניתי לקריירה אקדמית וזכיתי לתרום להרחבת המחקר הארכאולוגי וההיסטורי-צבאי במסגרת אוניברסיטת תל אביב ובמסגרות נוספות ולהכרה בין-לאומית בתחום.

צור קשר

 effimelzerltd@gmail.com :דוא"ל

טלפון נייד: 050-5777928

פקס: 08-9266468

ת"ד: 1185 רעות, מודיעין, 7179902

  • mail
  • phone
  • home-icon
  • Facebook Social Icon
השארת פנייה